Uklad optyczny maksutov cassegrain

Mikroskopy laboratoryjne (zwane też mianem mikroskopów optycznych), to urządzenie mikroskopowe, które do czynienia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło przechodzące przez system optyczny. Mikroskopy odkładają się zwykle z zespołu soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie zatrudniane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane wykorzystywane są w moc dziedzinach nauki do poszukiwań niezwykle małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy stosowane są w badaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych a w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w badaniach drobnoustrojów i myśleniu morfologii komórek i tkanek. Dyscyplinami naukowymi płacącymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Jednakże w części chemii i fizyki mikroskopy traktowane są żebym w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

ex d

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne czy sztuczne w interesie optycznym (niekiedy nazywa się je wówczas mikroskopami świetlnymi), bywają i brane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas miejsc z szkół ścisłych. Badany obiekt widziany jest wręcz przez okular czy na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia obrazu w mikroskopach optycznych jest stwierdzona przez rozdzielczość kątową obiektywu, która jest powiązana z długością fali światło, z zmianie za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, lecz we dzisiejszych mikroskopach optycznych można dokonać powiększenia ponad tysiąckrotne.